Nádasdy-vár

A vár a település névadója. A Sárvár nevű várat elsőként 1288 – ban említette oklevél. Neve mutatja, hogy eredetileg mocsarakkal körülvett földvár lehetett.

Picture related to paragraph
Picture related to paragraph
Picture related to paragraph
Picture related to paragraph
Picture related to paragraph

A sárvári Nádasdy-vár Magyarország azon műemlékei közé tartozik, amely teljes épségben vészelte át az évszázadok viharait. Magyarország meghatározó történeti családjának, a Nádasdyaknak másfél évszázados sárvári birtoklása idején történt a reneszánsz és a barokk művészeti stílus váltása. Míg az udvarban reneszánsz árkádsor tekinthető meg, addig a díszterem és szomszédos szalonok barokk stílusúak. A 19. század elején a modenai Estei-család a klasszicizmus jegyében újíttatta fel az épületet. A vár utolsó birokosai, a bajor Wittelsbach-dinasztia királyi hercegei 1945-ig töltötték itt idejüket.

Nádasdy Ferenc Múzeum

A vár épületében 1300 négyzetméteren több mint fél évszázada várja vendégeit állandó és időszaki kiállításaival a Nádasdy Ferenc Múzeum.

Picture related to paragraph
Picture related to paragraph

A vár és a múzeum legszebb terme a Nádasdy III. Ferenc által építtetett díszterem. Az 1653-ban elkészült mennyezeti freskók a törökellenes háborúk hősének, Nádasdy II. Ferencnek, a híres „fekete bégnek” 1591 és 1602 között vívott csatáit ábrázolják. 1769-ben a vár tulajdonosa, Szily Ádám a díszterem oldalfalaira barokk stílusban Ótestamentumi jeleneteket festetett Dorffmaister István festővel. A falfestmények többek között Dávid és Góliát, Sámson és Delila, Judit és Holofernész történetét dolgozzák fel. A díszterem 17. századi, márványberakásokkal, aranyozásokkal díszített, két oldalszárnyú kabinetszekrényét a múzeum az Ocskay-családtól vásárolta.

Állandó kiállítások

Picture related to paragraph

Sárvár története
A tárlókban a város története elevenedik meg az Árpád-kortól a XX. Század elejének gazdasági fellendüléséig.

Picture related to paragraph

Nyomdászat és könyvkiadás a Nádasdy-birtokon
A Nádasdyak idején Sárvár a magyar művelődés egyik virágzó központja volt. A humanista műveltségű Nádasdy Tamás az 1530-as években iskolát és nyomdát alapított a mezővárosban. A sárvár-újszigeti nyomdában jelent meg 1539-ben Sylvester János Grammatika Hungarolatina című műve, majd 1541-ben az első Magyarországon nyomtatott magyar nyelvű könyv az Újtestamentum. A sárvári várban talált menedéket, s halt meg 1556. januárjában Tinódi Lantos Sebestyén. A Mantinus-féle vándornyomdában jelent meg Sárváron Megyeri István "Az országokban való sok romlásoknak okairól" című műve. Ezt a magyar kultúra szempontjából oly fontos és mozgalmas kort mutatja be a toronyszobában berendezett kiállítás egy XVI. századi nyomdával illusztrálva.

Picture related to paragraph

Huszártörténeti kiállítás
A legmagasabb fegyvernem történetét bemutató kiállítás páratlan, s ugyanakkor nagy jelentőségű, mert a világon, a sárvári huszármúzeumon kívül, csak Franciaországban látható a huszárságot bemutató kiállítás. A Tárlaton gazdag fegyveranyag, korabeli egyenruhák, festmények és más illusztrációs anyag segítségével ismerhetjük meg a huszárok szerepét történelmünkben.

Picture related to paragraph

Carta Hungarica
Ezt az 58 térképből és 1 atlaszból álló értékes gyűjteményt városunk szülötte az Oxfordban elő Gróf László ajándékozta Sárvárnak. A térképészet szempontjából olyan jelentős alkotások láthatóak itt egy 1520-ban kiadott Ptelomaiosi Európa-térképe, vagy a 16-17. Századi Magyarországpt ábrázoló térképek. E páratlan anyag egy csodálatos mennyezeti freskókkal díszített teremben méltó módon került elhelyezésre.

Picture related to paragraph

Iparművészeti gyűjtemény
A múzeum termeiben több típusú iparművészeti tárgy látható: 16-19 sz-i. ládák, fali képeit 17 századi lakberendezési tárgyak. A díszteremből nyíló freskókkal (XVIII.sz) díszített termek. Berendezésükkel megelevenítik a barokk kori főnemesi otthonok világát. E gyűjtemény két fontos darabja a bajor hercegi család dísztárgyaiból és a 19-10. Századi magyar és európai üvegművészetét bemutató tárgyakból álló kiállítás.

Kapcsolat

https://nadasdymuzeum.hu

info@nadasdymuzeum.hu

+36 95 320 158

9600 Sárvár, Várkerület 1. (Nádasdy-vár)

A vár történelme

A feudális anarchia időszakában - 1288-1327. között - a Kőszegi – család birtokolta. Köcski Sándor országbíró 1327 – ben visszafoglalta Károly Róbert király számára. Az erősség 1390 – ig a király birtokába maradt. Luxemburgi Zsigmond 1390 – ben Kanizsai János esztergomi érseknek és testvéreinek ajándékozta, és a család kisebb megszakításokkal 1534 – ig birtokolta.

A 13 – 15. század során több ponton építkeztek a vár területén. A mai palotaépület délnyugati kiszögelésében a 13. század végén háromszintes torony épült, amelyhez kőből készült várfal csatlakozott. A tornyot később két háromszintes épületrésszel és díszes helyiségekkel bővítették. Az északi – A – és a nyugati – B - - szárnyak jelentős része is e korból származik, amelyek egy zömök kis toronnyal csatlakoztak egymáshoz. A gazdasági épület udvarán középkori épület maradványait tárták fel. Az írásos források szerint a 16. század elején is komoly építkeztek folytak a várban, amelyek emlékei a kaputoronyalj két oldalán kialakított, ma is látható ülőfülkék.

Nádasdy Tamásnak Kanizsai Orsolyával 1534 – ben kötött házassága révén a hatalmas Kanizsai vagyont a Nádasdy – család örökölte. Nádasdy Tamás idején a reneszánsz jegyében megújult a vár. A délnyugati épületegyüttest egy háromszintes szárnnyal bővítették (D szárny). Az épület számára kőkeretes reneszánsz ablakokat is faragtak, amelyek közül egyiknek a maradványa a könyvtár bejárata felett látható. A középkori épület kibővítésével 1554 – 55 – ben készült el a napjainkban is látható keleti – B – szárny. Két oldalán a homlokzatból kilépő épületrészt emeletek, amelynek kőkeretes ajtaja ma is e szárny egyik bejárataként szolgál. A földszintjén reneszánsz árkádsor húzódott nyitott, boltozott folyosóval. Az emeleti részen faoszlopokra támaszkodó nyitott, fafödémes folyosót alakítottak ki. A kaputorony 1560 – ban kapta a szép reneszánsz stílusú kapuépítményét. A török előrenyomulása miatt Nádasdy Tamás idején a palotaépítkezésekkel párhuzamosan – 1551 – től - folyt a védművek megerősítése. Sárvár a Rábára támaszkodó negyedik védelmi vonalba tartozott. A napjainkban is látható óolasz bástyás védőövet Nádasdy Ferenc és Nádasdy Pál építette 1588 - 1615. között.

Az igényesen építkező Nádasdy Ferenc országbíró nevéhez fűződik a vár kiépítésének utolsó, nagyszabású fázisa. A munkák 1644 – ben kezdődtek feltehetőleg az északi – A - szárny kibővítésével, amely összefüggésben lehet a főúr Eszterházy Anna Júliával kötött házasságával. A kaputornyot napjainkban is használatos dongaboltozatos kapualj közbeiktatásával összekötötték a palotaépülettel, felette pedig kialíkították a teknőboltozatos díszteremet, ami a magyarországi barokk művészet legszebb belső terei közé tartozik. A mennyezetfreskókat Hans Rudolf Miller festette 1653 – ban. A képek a tizenötéves háború (1591 – 1606) törökkel vívott csatáit ábrázolják. Az országbíró e freskókkal a nemesi őstisztelet jegyében nagyapjának, Nádasdy Ferencnek kívánt emléket állítani. A díszterem stukkói Andrea Bertinalli munkáját dicsérik. Az palota délnyugati középkori eredetű, illetve Nádasdy Tamás által épített háromszintes épületét (D szárny) kétszintesre bontották vissza. Az udvari beugrásokat megszüntették. Ezzel főtömegében kialakult a napjainkban is látható zárt udvarú, egységes homlokzatú várkastély. Elkezdték a keleti és déli szárny (B és C szárny) találkozásánál a Szűz Mária kápolna létesítését. A Nádasdyak európai viszonylatban is jelentős műgyűjteményét, a sárvári tárházat szintén a várban őrizték.

Nádasdy Ferencet 1671 – ben a Wesselényi – felé összeesküvésben való részvételéért kivégezték. I. Lipót császár 1677 – ben Draskovich Miklósnak és feleségének, Nádasdy Krisztinának adományozta a teljesen kifosztott várat. A hadműveletekben utoljára a Rákóczi - szabadságharc során játszott szerepet. Sárvár sohasem került fel a lerombolandó várak listájára. A falak és a bástyák lebontására később sem került sor. A Draskovich - család idején a várkastély állaga erősen leromlott. Az enyészettől való megmentése a 18. század derekán kezdődött. Szluha György tábornok földesurasága idején készülhettek a toronyszoba mitológiai tárgyú freskói. Szily Ádám megrendelésére 1769 –ben Dorffmaister István megfestette a díszterem oldalfalain látható ószövetségi témájú, barokk stílusú freskókat. Az északi – A- szárny emeleti szobáinak faliképei 1770 táján készülhettek.

A várat és az uradalmat 1803 – ban a Habsburg – Estei - család vásárolta meg. Habsburg Ferdinánd főherceg és fia, IV. Ferenc modenai uralkodó nevéhez fűződik az épületek restaurálása, a reneszánsz árkádsor befalazása, a várhoz vezető téglahíd építése, a várárok feltöltése, amelyhez felhasználták a várfalak földtöltését. Egységes arculatot kapott a palotaépület udvari homlokzata. A várudvaron a felújítás emlékére 1813 – ban emléktáblát helyeztek el.

A vár tulajdonosai 1875 – től III. Lajos, az utolsó bajor király és hitvese, Estei Mária Terézia Dorottya főhercegnő volt. A vár ekkor egy 15. 500 kat. holdas, 18 majorból álló, korszerű erőgazdálkodást folytató, híres ménessel rendelkező uradalom központját alkotta. Ennek tanúi a vár gazdasági épületei is. III. Lajos az utolsó bajor király 1921 - ben a várban hunyt el. A bajor hercegi család 1945 – ig maradt a vár birtokosa.

A Nádasdy – várnak a II. világháború után több éves hánytatott sors jutott osztályrészül, majd az 1960 - 70 – es években történt felújítás követően a város kulturális életének központjává vált. Napjainkban a Nádasdy – vár Művelődési Központ és Könyvtár mellett a Nádasdy Ferenc Múzeum működik falai között. A vár ad otthont a város kulturális rendezvényeinek. Az óolaszbástyás védőöv rekonstrukciója 2005-2006 – ban valósult meg.

A Nádasdy - várat a várárok helyén létesült gyönyörű zöldövezet, a Várpark veszi körül. A nyugati rész parkosításához a modenai uralkodók fogtak hozzá az1810 – es években. A várárok keleti és déli részén Eőry Vilmos városbíró 1931 – ben közparkot hozott létre. A Várpark helyi jelentőségű védett természeti érték.